رولبرینگ

رولبرینگ

رولبرینگ دسته ای گسترده از اتصالات و در زیر مجموعه یاتاقان ها هستند که برای اتصال بر روی انواع شافت ها و با شکل ها و استاندارد های مختلفی تولید می شوند. رولبرینگ ها دارای تنوع گسترده تری از بلبرینگ ها بوده و در واقع بلبرینگ ها تنها نوعی از رولبرینگ با ساچمه های کروی هستند. رولبرینگ ها در شکل های مختلف برای تعلیق بار های شعاعی، بار های محوری و بارهای ترکیبی طراحی می شوند و دسته بندی های آنها با توجه به تنوع نوع ساچمه و شکل به روش های مختلفی صورت می پذیرد. یکی از مهندسی ترین روش های دسته بندی رولبرینگ ها بر حسب نوع باری است که از طرف ماشین آلات و محور متصل بر پیکر رولبرینگ وارد می شود. بر این اساس رولبرینگ ها را می توان مطابق زیر دسته بندی نمود.نقاط قوت و ضعف رولبرینگ ها


استفاده از رولبرینگ ها در صنایع و بر روی ماشین آلات همواره در مقایسه با کاربری بلبرینگ ها قرار داشته و طراحان ماشین آلات صنعتی بین دو راهی برای انتخاب رولبرینگ یا بلبرینگ قرار دارند. بدین معنا که بعنوان مثال برای اتصال بر روی شافت افقی می توان هم از بلبرینگ شیار عمیق و هم از رولبرینگ استوانه ای شعاعی استفاده نمود. اما با وجود کاربری های یکسان برای انواع بلبرینگ و رولبرینگ که قابلیت جایگزینی یک مورد را با مورد مشابه دیگر فراهم می آورد نقاط قوت و ضعفی برای رولبرینگ ها نسبت به بلبرینگ ها وجود دارد. در زیر بصورت لیست وار به مقایسه نقاط قوت و ضعف رولبرینگ ها نسبت به بلبرینگ ها می پردازیم.با توجه به موارد قید شده استفاده از بلبرینگ ها برای کاربری های عمومی تر و استفاده از رولبرینگ ها اغلب برای کاربری های ویژه که میزان بارگذاری بالا می باشد پیشنهاد می شوند. در مکانیک نوین برای برطرف نمودن مشکلات ناشی از استفاده رولبرینگ ها از ساچمه های بشکه ای در ساختار رولبرینگ بشکه ای استفاده می کنند.

معرفی انواع رولبرینگ شعاعی

رولبرینگ های شعاعی که آنها را با نام انگلیسی Raxial Roller Bearing نیز می شناسند در واقع رولبرینگ هایی هستند که برای اتصال بر روی محور های موازی با افق که در بر گیرنده بیش از 70% کل شافت های مورد استفاده در صنایع می باشد را پوشش می دهند. رولبرینگ شعاعی به سبب طراحی فیزیکی که دارد میل به از دست دادن روان کننده در ساختار با جاری شده آن به سمت رولبرینگ دارد چرا که ساچمه ها در ساختار رولبرینگ شعاعی هم سطح نبوده و دارای اختلاف ارفاع هستند. همین امر یکی دیگر از چالش های اصلی رولبرینگ شعاعی را باعث می شود که آن تمرکز بالای تنش در نقطه اکسترمم مطلق یعنی بالاترین سطح ساچمه در ساختار رولبرینگ شعاعی است. بدین منظور تمرکز تنش و طراحی خاص سبب می شود تا با ایجاد حداقل سایش ساچمه ها عملا عملکرد ساچمه های پایین در ساختار رولبرینگ شعاعی به حداقل کاهش یابد. رولبرینگ شعاعی که دارای قفسه ای به شکل بوش مانند می باشد می تواند با ساچمه های سوزنی، استوانه ای، بشکه ای و با در نظر گرفتن بلبرینگ شیار عمیق بعنوان نوعی رولبرینگ شعاعی تولید شود. بیشترین سهم در تعلیق میزان بار برای رولبرینگ شعاعی متعلق به ساچمه های ساده استوانه ای با حداکثر سطح تماس با رینگ می باشد.

انواع و کاربری رولبرینگ شعاعی

رولبرینگ محوری axial و کاربری آن

در صنایع بصورت خاص تر از محور های گردشی دوار استفاده می شود که نمونه های آن در گیربکس های عمودی و دستگاه های حفاری دیده می شود. رولبرینگ محوری که با نام axial roller bearing شناخته می شود نوعی از یاتاقان صنعتی می باشد که از آن برای تعلیق بار های محوری که در راستای شافت مرکزی اعمال می شود استفاده می کنند. رولبرینگ های محوری به لحاظ ساختار دارای یک مزیت در افزایش طول عمر هستند و آن هم سطح بودن ساچمه ها، درگیری یکنواخت تمامی ساچمه ها در رولبرینگ و توزیع یکنواخت بار اعمالی بر آن می باشد مشخصه ای که در مورد رولبرینگ های شعاعی صادق نیست. در عوض با توجه به نحوه قرارگیری محور متصل به رولبرینگ بخش عمده تنش های ناشی ار حرکت و حتی بار وزنی محور نیز بر پیکر رولبرینگ وارد می شود. از این رو در اغلب موارد رولبرینگ های محوری بگونه ای طراحی می شوند که برای تعلیق میزان زیادی از بار و در مقایسه با رولبرینگ شعاعی سرعت زاویه ای کمتری می باشند. نمونه ای از رولبرینگ محوری در واقع رولبرینگ کف گرد می باشد که با انواع ساچمه های استوانه ای، سوزنی، بشکه ای و نیمه مخروطی تولید می شود.

رولبرینگ محوری axial

مفهوم رولبرینگ های ترکیبی Combo

رولبرینگ های ترکیبی Combo مختص به نوع خاصی از شافت با زاویه اتصال خاصی نیستند. هر چند میل رولبرینگ های ترکیبی برای اتصال بر روی محور های افقی با بار های ترکیبی است اما قابلیت اتصال بر روی محور های عمودی را نیز با محاسبات دقیق مهندسی و مشاوره مهندسین مرتبط دارد. نحوه طراحی، شکل ساچمه، زاویه قرار گیری ساچمه بر روی قفسه و طراحی ویژه کونس ها و رینگ ها در رولبرینگ ترکیبی این قابلیت را بوجود می آورد که بار های وارده را در یکی از دو راستای مولفه X , Y در تمامی جهات و در مولفه عمودی در یک جهت تعلیق کند. در صورت استفاده از دو عدد رولبرینگ ترکیبی که نمونه آنها رولبرینگ مخروطی می باشد بصورت سری و غیر هم محور قابلیت تعلیق بار در تمامی جهات میسر می شود. رولبرینگ های ترکیبی اغلب اتصال بر روی محور هایی در صنایع دارند که رفتار و ریتم حرکتی غیر قابل پیش بینی و مولد بار های ناخواسته، ارتعاشات و ضربات بر روی محور می باشند.

رولبرینگ ترکیبی Combo
رولبرینگ استوانه ای
رولبرینگ استوانه ای
رولبرینگ کف گرد
رولبرینگ کف گرد
رولبرینگ مخروطی
رولبرینگ مخروطی
رولبرینگ بشکه ای
رولبرینگ بشکه ای
رولبرینگ سوزنی
رولبرینگ سوزنی
رولبرینگ سوزنی کف گرد
رولبرینگ سوزنی کف گرد

قیمت فروش رولبرینگ چه مبنایی دارد

رولبرینگ ها نیز مانند بلبرینگ ها دارای دسته بندی ها، حساسیت، درجه لقی، ابعاد و استاندارد ها و البته برند های تولید کننده متفاوتی هستند که در مجموع به یک معادله تعیین قیمت رولبرینگ بدل می شوند. در این معادله هر چند تمامی فاکتور های کوچک و بزرگ لحاظ شده اند اما قدرت این فاکتور ها و تاثیر آنها بر قیمت رولبرینگ متفاوت و برخی تاثیر افزاینده و برخی دیگر تاثیر کاهنده ای دارند. قابلیت و تاثیر این فاکتور ها بر قیمت رولبرینگ حتی می تواند در زمان های مختلف تغییراتی نیز داشته و بر حسب پتانسیل بازار و موجودیت آن محصول تغییر نماید.


تاثیر نوع رولبرینگ با توجه به تکنولوژی های متفاوتی که در تولید اجزای رولبرینگ بکار گرفته می شود و برخی از انواع رولبرینگ ها مانند رولبرینگ کف گرد استوانه ای دارای تکنولوژی قدیمی تر و ساده تری نسبت به رولبرینگ های بشکه ای و یا مخروطی می باشند که عاملی دیگر در قیمت رولبرینگ می باشد. در مجموع شاید قیمت رولبرینگ را بتوان در یک چارت با دسته بندی فاکتور ها بصورت زیر تشریح نمود.


  • ابعاد رولبرینگ از اصلی ترین فاکتور های قیمت گذاری محسوب می شود و میزان فلز و وزن بالاتر تحت تاثیر افزایش سایز رولبرینگ به خودی خود سبب افزایش قیمت این قطعه صنعتی نیز می شود.
  • برند و کشور سازنده رولبرینگ به خودی خود نه تنها در ذهن مصرف کننده بلکه در عمل معرف کیفیت تولید رولبرینگ بوده و تاثیر بسیار زیادی در قیمت این قطعه صنعتی دارند. بعنوان مثال قیمت رولبرینگ تیمکن TIMKEN که از تکنولوژی آمریکا استفاده می کند طبیعتا بالاتر از قیمت برند های چینی تولید کننده این محصول است.
  • نوع و عملکرد رولبرینگ که به نوعی بر میزان متریال بکار رفته در تولید نیز تاثیر دارد از دیگر فاکتور های موثر بر قیمت رولبرینگ است. بعنوان مثال در قطر برابر رولبرینگ شعاعی خود تنظیم میزان متریال و تکنولوژی بالاتری از رولبرینگ استوانه ای ساده دارد.
  • تکنولوژی تولید از دیگر فاکتور های موثر بر قیمت رولبرینگ می باشد و بعنوان مثال تکنولوژی تولید رولبرینگ بشکه ای خود تنظیم بسیار بالاتر از تکنولوژی تولید رولبرینگ کف گرد استوانه ای می باشد و طبیعتا قیمت بالاتری نیز دارد.

طبیعتا شرایط بازار نیز یکی دیگر از فاکتور های پنهان در قیمت رولبرینگ ها می باشد و موجودیت و عدم موجودیت یک کالا می تواند تاثیری قابل توجه بر این قیمت داشته باشد.

عملیات سخت کاری رولبرینگ ها

سختی یکی از کمیت های مکانیکی می باشد که اغلب برای سطوح بیرونی قطعات صنعتی من جمله رولبرینگ ها مفهوم پیدا می کند. سختی سطحی رولبرینگ ها که با یکی از کمیت های ویکرز، برینل و یا راکول بیان می شود معیاری برای سنجش طول عمر رولبرینگ بالاخص بر اثر سایش ساچمه ها و رینگ های رولبرینگ با یکدیگر می باشد. یکی از مهمترین فاکتور های تاثیر گذار بر روی سختی رولبرینگ ها بدون تردید درصد کربنی است که در ترکیبات آلیاژی آنها مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود باید در نظر داشت در علم متالورژی بالا بردن درصد کربن هر چند سبب بالا رفتن دو فاکتور سختی و تنسایل به صورت همزمان می شود اما در عوض سبب ترد شدن و حساسیت بالای قطعات مکانیکی به ضربه نیز می شود.


در کنار افزودن استاندارد درصد کربن عملیات سخت کاری یکی دیگر از مراحل تولید انواع بلبرینگ و رولبرینگ و تمام قطعات صنعتی است که تحت تنش های شدید فشاری و سایشی قرار می گیرند. عملیات سخت کاری یک عملیات حرارتی است و شامل چند مرحله گرمایش و سرمایش می باشد چه در دماهایی مشخص تا زمان مشخص و با سرعتی مشخص صورت می گیرد. تمامی این اطلاعات محرمانه و برای هر برند تولید کننده رولبرینگ محفظ می باشند و به روش مهندسی معکوس قابل دست یابی نیستند. دو فاکتور سختی و تنسایل بلبرینگ و رولبرینگ اغلب بصورت موازی عمل می کنند و با بالا رفتن یک فاکتور دیگر فاکتور ها نیز بصورت همزمان رشد می کنند. هر چند مفهوم سختی رولبرینگ با تست توسط دستگاه های ویژه در جهت داخل کردن یک جسم خارجی که برای هر نوع تست ویکرز، برینل و راکول از انواع شکل ها مانند ساچمه کروی و یا الماس استفاده می شود تنسایل فاکتوری پیچیده تر می باشد که در یک دستگاه تنش و کرنش مورد بررسی قرار می گیرد.

TEL : 02133943063
Fax : 021
Email: info [at] rszco.com
Web: www.rszco.com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | RSZ Corporation